Stanje ljudskih prava u Hrvatskoj
Jedan od pokazatelja stanja ljudskih prava u pojedinim državama, pa tako i u Hrvatskoj, su izvještaji raznih institucija (međunarodnih, domaćih, vladinih ili nevladinih) koji se objavljuju svake (godišnji) ili svakih nekoliko godina (periodični).
Primjer takvog izvještaja je UPR –Universal Periodic Review - Univerzalni periodični izvještaj s pregledom stanja ljudskih prava u zemljama članicama Ujedinjenih naroda, a izrađuje se svake četiri godine. Human Rights Watch, također je jedna od organizacija koja objavljuje izvještaje o stanju ljudskih prava, a svoje je djelovanje gotovo u potpunosti usmjerila na pisanje i izdavanje takvih izvještaja. Svake godine Human Rights Watch, objavljuje više od 100 izvještaja ili sažetaka o stanju ljudskih prava u više od 90 zemalja svijeta te na taj način utječe na vlade pojedinih zemalja i zagovara promjene loših praksi .
Iako postoje određeni napreci na području ljudskih prava u Hrvatskoj (na primjer, usklađivanje zakonodavstva s međunarodnim standardima ili nedavno pokrenuta borba protiv korupcije) nedostaci koje ističu manje-više svi izvještaji u 2009. godini, odnose se prvenstveno na lošu implementaciju zakonodavstva npr.: problemi u pravosuđu; neučinkovito procesuiranje domaćih ratnih zločina; sporo vraćanje imovine povratnika; cenzura medija; loš tretman psihičkih bolesnika i tražitelja azila; nesuradnja s Haškim sudom; diskriminacija etničkih manjina, posebno Srba i Roma; nasilje i diskriminacija prema ženama, homoseksualcima i oboljelima od HIV/AIDS-a.
U nastavku možete pogledati nekoliko izvještaja koji se bave stanjem ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.